Lječilište Reumal Fojnica kontinuiranom edukacijom prati trendove u fizikalnoj terapiji
U Tuzli je, u prostorijama UKC Tuzla, u organizaciji UFFBIH, uspješno održan seminar manuelne limfne drenaže po dr. Vodderu (prvi dio), kojeg je vodila licencirana instruktorica Silva Uršić iz Slovenije, a među učesnicima edukacije su bili i naše kolege Klisura Emira, Huseinbašić Ferid i Ibreljić Elmir.
Šta je ručna limfna drenaža?
Ručna limfna drenaža je tehnika koju koristimo da bi uspostavili ravnotežu između tekućina u organizmu. Tehnika je temeljena na iskustvu masažne tehnike koju je razvio dr. Vodder 1936. god., te je utvrdio pokrete, redoslijed i način izvođenja koji se uz male preinake koristi i danas.
Ručna limfna drenaža djeluje povoljno na limfni sistem, autonomni živčani sistem, senzorne puteve refleksa boli i imunološki sistem. Uklanja višak vode i proteina iz tkiva, uklanja metabolički otpad i toksine, povećava produkciju limfocita, smanjuje stres i bol, dovodi do relaksacije, povećava stepen rezistencije za odbranu protiv infekcija.
Izvodi se segmentalno, nikad cijelo tijelo, uz isti tempo i pritisak uz poštivanje smjera i tačno određenim redoslijedom. Prije tretmana provode se mjerenja obima ekstremiteta koja služe za evaluaciju stanja nakon provedene terapije.
Kakva je građa i funkcija limfnog sistema?
Limfni sistem se sastoji od limfnih žila i limfnih organa (limfni čvorovi, timus, slezena, tonzile, Peyerove pločice).
Služi za održavanje ravnoteže tekućina u organizmu, upijanje i prijenos masnoća iz crijeva u krv, te odbranu organizma od infekcija i bolesti.
Šta je zapravo limfa?
Limfa je bezbojna do blago žuta tekućina koja nastaje cijeđenjem krvi kroz stijenke krvnih kapilara i skuplja se u međućelijskom prostoru. Sadrži vodu, proteine i štetne tvari. Nakon što se skupi dovoljna količina limfe u međućelijskom prostoru, ona ulazi u limfnu kapilaru, zatim prelazi u limfnu žilu i dolazi do limfnih čvorova. U njima se limfa razgrađuje i uništavaju se mikroorganizmi. Ostatak nerazgrađene limfne tekućine putuje prema većim limfnim vodovima i ulijeva se u prsni limfni vod i desni limfni vod koji ju dalje prenose u gornju šuplju venu gdje ulazi u venski optok krvi.
Kada sve dolazi do zastoja limfe?
Određeni patološki uvjeti mogu poremetiti ravnotežu tekućina što dovodi do nastanka edema. Faktori koji utječu na nastanak edema su povećanje kapilarnog hidrostatskog pritiska (prekomjerno zadržavanje soli i vode, visoki venski pritisak, zatajenje srca), hipoproteinemija (gubitak proteina u urinu, bolesti jetre, neishranjenost), povećanje kapilarne propusnosti (bakterijske infekcije) i blokada limfnog povratka ( karcinom, infekcije, ožiljkasto tkivo, parazit filariasisa).
Usljed ozljeda, hirurških zahvata ili zbog zračenja kod malignih bolesti, dolazi do prekomjernog nakupljanja tekućine i bjelančevina u međućelijskom prostoru. To stanje nazivamo limfedem, a može se pojaviti na ekstremitetima, trupu, abdomenu, glavi, vratu i genitalijama. Ako se ne liječi, može uzrokovati hroničnu upalu i fibroze zahvaćenog tkiva.
Kada koristimo limfnu drenažu?
Limfna drenaža se koristi kod mnogih patoloških procesa jer za njeno izvođenje nema mnogo kontraindikacija. Ima važnu ulogu u fizioterapiji, sportskoj medicini, rehabilitaciji i nakon terapije zračenjem, ali i u kozmetičkim tretmanima lica i tijela.
Indikacije:
- limfni zastoj kao posljedica mehaničkih problema, prirođenih ili stečenih disfunkcija, hladnoće, preopterećenja i nedostatka kretanja
- limfedemi
- pareze n. facialisa i hemiplegije kao uvod u terapiju
- hronični reumatizam
- sportske ozljede
- hematomi
- ožiljci
- operativni zahvati
- kozmetičko područje, detoksikacija kože
- aktivacija parasimpatikusa
- smanjenje boli
- alergijske reakcije
- opća relaksacija
- umorne i teške noge
- glavobolja i migrena
- celulit
- hronični sinusitis
Kontraindikacije:
- maligne bolesti
- akutne infekcije bilo koje vrste
- bubrežna disfunkcija
- febrilna stanja
- akutne alergijske reakcije
- tromboza
- srčana dekompezacija